אודות

פרופ' לב-רן – פסיכיאטר מומחה בטיפול בהתמכרויות

פרופ' לב-רן הוא מהרופאים הבולטים בישראל המתמחים בטיפול בהתמכרויות.

מזה למעלה מ-15 שנים מקדם פרופ' לב-רן את הטיפול בהתמכרויות בישראל, דרך עבודתו הקלינית, מחקריו הרבים, הרצאותיו והופעותיו בתקשורת ודרך שורה של תפקידים ציבוריים ולאומיים אותם מילא.

פרופ' לב-רן השלים לימודי דוקטור ברפואה באוניברסיטת תל אביב והשלים התמחות בפסיכיאטריה במרכז לבריאות הנפש שלוותה. לאחר מכן השתלם במשך שנתיים בתחום פסיכיאטריה של התמכרויות במרכז להתמכרויות ובריאות הנפש של אוניברסיטת טורונטו, קנדה. עם שובו לישראל, הקים את המרפאה לרפואת התמכרויות במרכז הרפואי ע"ש שיבא והוביל מאמצים לאומיים שהובילו להכרה רשמית של תחום הפסיכיאטריה של התמכרויות על ידי ההסתדרות הרפואית בישראל.  

פרופ' לב-רן הוא מחלוצי הגישה המוטיבציונית בישראל, גישה מבוססת-מחקר מובילה בעולם בתחום ההתמכרויות. הוא חבר הארגון הבינלאומי של מדריכים בגישה המוטיבציונית והכשיר מאות רופאים בישראל ובעולם בגישה זו. על מנת להנגיש את הגישה לקהל הישראלי, הוא ערך בהתנדבות את סדרת ספרי הגישה המוטיבציונית בעברית, וזו כוללת עד כה ארבעה ספרים.

בנוסף להכשרתו כרופא, פסיכיאטר ומומחה בטיפול בהתמכרויות פרופ' לב-רן השלים לימודי תעודה תלת-שנתיים בפסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית באוניברסיטת תל אביב ותואר שני בהצטיינות בניהול מערכות בריאות מאוניברסיטת חיפה.

קידום הטיפול בהתמכרויות

כחלק ממאמציו לקדם את תחום הטיפול בהתמכרויות ברמה הלאומית, פרופ' לב-רן נשא מספר תפקידים ציבוריים מובילים: יו"ר החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות, חבר המועצה הלאומית לבריאות הנפש, וסגן מנהל המרכז הרפואי לב-השרון.

בשנת 2018, ייסד בשותפות את המרכז הישראלי להתמכרויות, מרכז מצוינות שנועד לקדם את הטיפול בהתמכרויות בישראל בתחומי מניעה, טיפול, מחקר, הוראה ומדיניות. המרכז, היחיד מסוגו בישראל, נתמך על ידי מועצה מדעית הכוללת את מיטב חוקרי ההתמכרויות בעולם, ועל ידי מועצה ציבורית בה חברים דמויות מפתח בחברה הישראלית מתחומי הבריאות, האקדמיה, המשפטים, העסקים והפילנתרופיה.  

 פרופ' לב-רן הינו פרופסור חבר בחוג לפסיכיאטריה בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב, וחוקר-עמית במרכז להתמכרויות ובריאות הנפש של אוניברסיטת טורונטו, קנדה. הוא חוקר את הקשר שבין שימוש בסמים ואלכוהול לבין הפרעות פסיכיאטריות. בייחוד, מחקרים מתמקדים בהשפעות פסיכיאטריות של קנביס ובהתמכרות לקנביס. מחקריו של פרופ' לב-רן מצוטטים רבות על ידי ארגון הבריאות העולמי וארגונים לאומיים ומוצגים בכנסים מדעיים בינלאומיים.

כחלק ממאמציו הממושכים להפחית סטיגמה ולהגביר מודעות לטיפול בהתמכרויות, פרופ' לב-רן מתראיין רבות בתקשורת, מפרסם מאמרים פרי-עטו ומוכר כמרצה מבוקש בפני קהלים רחבים בישראל ובעולם.